Budowa fabryki silników Mercedesa w Jaworze wkroczyła w decydujący etap. Rozpoczęto stawianie największej hali montażowo-produkcyjnej. W najbliższych miesiącach zatrudnienie przy tej inwestycji znajdzie kilkaset osób.

Powiat jaworski to 51 tys. mieszkańców i 2300 bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy.

W powstającej fabryce silników Mercedesa ma pracować ponad 500 osób. Nabór pracowników produkcji ruszy w połowie roku. – To jest ratunek dla Jawora. Ponieważ nie ma innych zakładów pracy, a to jest jeden jedyny zakład, który będzie na terenie miasta Jawora i zatrudni bardzo dużo ludzi – uważa Henryk Czum.

Budowa fabryki rozpoczęła się w sierpniu ubiegłego roku. Teraz rusza budowa największej hali montażowo-produkcyjnej. W fabryce będą produkowane zupełnie nowe silniki, których jeszcze nie ma na rynku. – Produkcja silnika, czyli serca samochodu, jest to bardzo wymagająca produkcja i montaż. Wszystko musi być w warunkach laboratoryjnych, dlatego będziemy mieć bardzo wiele elementów przemysłu. Jedną linię produkcyjną będzie nadzorowało około 600-700 czujników, kamer – informuje dr Ewa Łabno-Falęcka, dyrektor Komunikacji Marketingowej i Relacji Zewnętrznych Mercedes-Benz Manufacturing Poland.

W Muzeum Regionalnym w Jaworze powstała pierwsza w Polsce multimedialna wystawa przedstawiająca historie i przyszłość marki Mercedes-Benz.

Inwestycja jest warta ponad 500 mln euro.