Tańsze ogrzewanie prądem, pomoc w wymianie pieców na bardziej ekologiczne i kampania edukacyjna – na Dolnym Śląsku ruszył program „Oddychaj powietrzem”. Wrocław od lat przoduje w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, a główny powód to prymitywne piece i duży ruch samochodowy.

Zamiast tzw. kopciuchów – ogrzewanie elektryczne. Ma być taniej dzięki taryfie antysmogowej. Nowe stawki będą obowiązywać w nocy. Pakiet grzewczy Taurona pomoże w wymianie pieców na bardziej ekologiczne. To także doradztwo techniczne, finansowe i niższe ceny za gaz, prąd i ekogroszek. – Mamy wsparcie finansowe, ale niezwykle ważna, a być może ważniejsza, jest edukacja, świadomość mieszkańców i ten projekt Tauronu również temu służy – mówi wojewoda Paweł Hreniak.

50 mln zł na wymianę pieców na bardziej ekologiczne kotły gazowe czy pompy ciepła. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdaje dotacje na wymianę pieców. – To jest program, który do końca roku jest obowiązujący lub do wyczerpania puli środków. Pieniędzy jest jeszcze dużo, w tej chwili zostało jeszcze 36 mln zł – informuje Łukasz Kasztelowicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Przyczyną smogu w Polsce w 80% jest tzw. niska emisja. To spaliny z kotłów i pieców na paliwa stałe. Duży ruch samochodowy nie pomaga. Dlatego rząd będzie zachęcał, aby przesiąść się do „darmochodów” elektrycznych. Powstanie 6 tys. punktów ładowania, będą też darmowe parkingi. – Są to samochody obecnie dosyć drogie, tutaj inicjatywa stworzenia produkcji takiego samochodu w Polsce może ułatwić rozwiązanie tego problemu, szczególnie tam gdzie jest on bardzo dotkliwy, czyli w centrach dużych miast – mówi wiceminister energii Andrzej Piotrowski.

Na Dolnym Śląsku co roku z powodu smogu umiera 3 tys. osób, w całej Polsce około 50 tys.