Nie ma zgody na postawy faszystowskie, nazistowskie czy antysemityzm – mówią politycy partii Razem i dodają, że opublikowane nagrania polskiej skrajnej prawicy świętującej urodziny Adolfa Hitlera to kolejny sygnał alarmowy.

Od 2015 roku dwukrotnie wzrosła liczba postępowań karnych w sprawie rasistowskich zachowań.

Od dwóch lat konsekwentnie odmawiamy spotkań w studiu telewizyjnym ze skrajną, antydemokratyczną prawicą – mówili dziś politycy partii Razem. I apelowali, by inne organizacje robiły tak samo. – Biorą udział w marszu niepodległości, regularnie pojawiają się tam okrzyki „sieg heil”, rasistowskie transparenty. Od lat pojawiają się tam ludzie, którzy wyznają totalitarną ideologię nienawiści i rasizmu – mówi Adrian Zandberg, zarząd krajowy partii Razem.

Politycy przypominali, że także we Wrocławiu ostatnimi czasy dochodziło do przestępstw na tle rasowym. – Parę dni temu w Pasażu Niepolda ofiarą rasistów padła dwójka Syryjczyków. To właśnie polityczne i społeczne przyzwolenie na nienawiść, na przemoc, na rasizm prowadzi do takich tragedii – dodaje Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, partia Razem.

Nie siedzimy z założonymi rękami – mówią władze Wrocławia. Chcemy, by obcokrajowcy czuli się w stolicy Dolnego Śląska bezpiecznie. – Prezydent Wrocławia w towarzystwie Okręgowej Rady Adwokackiej mówił o tym, że wszystkie osoby, dotknięte przez incydenty natury rasistowskiej, objęte zostaną bezpłatną pomocą prawną. Jesteśmy pierwszym miastem w Polsce, które taką pomoc zaoferowało – przekonuje Arkadiusz Filipowski, rzecznik Prasowy Prezydenta Wrocławia.

To echo pobicia na pl. Dominikańskim hinduskiego studenta, który zaatakowany został przez trzech pijanych mężczyzn. W jego obronie stanął Polak, który także został dotkliwie pobity. – Tych zdarzeń nie jest dużo. Możemy tutaj mówić o 1% w stosunku do wszystkich przestępstw zaistniałych na terenie naszego kraju czy terenie Dolnego Śląska – dodaje asp. sztab. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

W stolicy Dolnego Śląska uruchomiony został program „Wrocław – stop mowie nienawiści”, w ramach którego organizowane są warsztaty w szkołach, a także akcje zamalowywania w mieście symboli rasistowskich i nacjonalistycznych.