„Na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika pomocy społecznej” – seniorzy nadal pozostają na celowniku oszustów, którym udaje się naciągnąć co piątą osobę. To pokazuje, że starsi ludzie są ostrożniejsi, ale przestępcy znajdują nowe metody. Dolnośląska policja w opublikowanym właśnie filmie ostrzega, że do metod „na wnuczka” dołączyło... oszustwo na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego.

Zadzwoniono do mnie i ten ktoś tak mnie zmanipulował, że ja po prostu mu powiedziałam, że mam tam rzeczywiście gdzieś tego kuzyna czy kuzynkę. Wtedy powiedział, że potrzebuje pieniądze na samochód – opisuje pani Lila, mieszkanka Wrocławia. Kobieta nie dała się jednak nabrać. Podobnie jak pani Ewa, którą próbowano namawiać do zmiany operatora sieci energetycznej. – Mówił, że będzie korzystnie, że mi jeszcze jakieś pieniądze zapłacą za to. Nie zgodziłam się.

Pana Adama próbowano oszukać 3 razy. – Nie dałem się nabrać, bo nie poszedłem na żadne spotkanie – mówi mieszkaniec Wrocławia.

Pani Janina do tej pory nie może opanować emocji. Kobieta otrzymała zawiadomienie o konieczności uregulowania rachunku za remont, którego nie było. – Przyniósł mi to facet, który roznosi tamte skrzynkowe sprawy. Zaczęłam się zastanawiać, że to coś jest nie tak – relacjonuje kobieta. Pani Janina pieniędzy na wskazany numer nie przelała.

Film pokazujący właśnie takie sytuacje i ostrzegający przed oszustami zrealizowała dolnośląska policja. – To są różnego rodzaju legendy. Legenda na tzw. wnuczka, na policjanta, na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, na prokuratora, na pracownika poczty, czy pracownika banku. Tych legend może być naprawdę wiele – wylicza asp. sztab. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

Dla osób starszych i ich rodzin organizowane są warsztaty i spotkania informacyjne. W domu opieki Senior Plus we Wrocławiu, zajęcia prowadzi emerytowany policjant. – Nasi podopieczni kilkakrotnie zetknęli się z naciągaczami – telefonicznymi i osobiście, także w swoich mieszkaniach. Stąd potrzeba przeprowadzenia takiego szkolenia – wyjaśnia Dorota Dudkiewicz, z-ca kierownika dziennego domu Senior Plus.

Dolnośląska policja zatrzymała ostatnio 7-osobową grupę, która od osób starszych wyłudziła ponad 200 tys. zł. Część pieniędzy udało się odzyskać.