Szklarska Poręba znalazła się wśród polskich miast z najczystszym powietrzem. Dolnośląski kurort wyprzedziły tylko nadmorskie Gdynia i Sopot, w tyle za nami są Słupsk i Suwałki.

Wynik rankingu dotyczącego jakości powietrza zaskoczył mieszkańców Szklarskiej Poręby. Tymczasem Szklarską Porębę od kilku lat doceniają biegacze, rowerzyści i lekkoatleci. Tutejszy mikroklimat jest zbliżony do alpejskiego.

Monitoring powietrza w Górach Izerskich prowadzony przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej pokazuje, że tam jest najczystsze powietrze na Dolnym Śląsku. Po głęboki oddech do Szklarskiej Poręby przyjeżdżają turyści. Ponad 40 tysięcy gości wypoczywało pod Szrenicą w święta i Nowy Rok.

Na ekologiczny sukces składa się kilka czynników: dostępna jest sieć gazowa, więc mało kto pali węglem, w dodatku często wieje wiatr. W ciągu ostatniego miesiąca nad Karkonoszami przeszły trzy fronty atmosferyczne, którym towarzyszy porywisty wiatr, opady śniegu i odwilż. To pomaga w utrzymaniu czystości powietrza.