– Posłowie Kamila Gasiuk-Pihowicz, Jerzy Meysztowicz, Witold Zembaczyński oraz szef regionu dolnośląskiego partii Tadeusz Grabarek zostali wyznaczeni na wiceprzewodniczących Nowoczesnej – ogłosiła na konferencji w Sejmie przewodnicząca Katarzyna Lubnauer. Dotychczasowy sekretarz generalny Adam Szłapka oraz skarbnik Mirosław Pampuch zachowali swoje funkcje w zarządzie partii.

– Myślę, że to prezydium zarządu będzie w tej chwili pracowało dla Nowoczesnej z dużą energią, żeby wyprowadzić Nowoczesną na szerokie wody – powiedziała Lubnauer.


Szefowa Nowoczesnej dodała, że na wtorkowym zarządzie zostało przyjętych kilka uchwał; wśród nich wymieniła uchwałę upoważniającą ją do „prowadzenia dalszych rozmów koalicyjnych z naszymi partnerami w opozycji demokratycznej”.


Lubnauer przyznała, że wśród tematów rozmów podczas zarządu, była strategia Nowoczesnej i plany na najbliższych okres.


Nowa wiceszefowa Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz zapowiedziała, że jej głównym celem będzie przygotowywanie zmian i reform w wymiarze sprawiedliwości.


„Będę pilnował Nowoczesnej”


W gronie wiceprzewodniczących nie znalazł się były lider ugrupowania, Ryszard Petru.


– Ja się nazywam Ryszard Petru, założyłem Nowoczesną i będę chciał mieć realny wpływ na polską politykę –  oświadczył poseł Nowoczesnej.


–  W Nowoczesnej przede wszystkim będę starał się pilnować tego, aby nie zboczyła z tej trajektorii, która została narysowana w maju 2015 r. na Torwarze, żeby nie poszła w jakąś ciemną uliczkę, która wydaje się atrakcyjna, a jest niszowa – zapowiedział były lider Nowoczesnej.

Gasiuk-Pihowicz poinformowała również, że wyłonieni zostali „przedstawiciele zespołu ds. współpracy z klubami i kołami parlamentarnymi”, w którego skład oprócz niej z Nowoczesnej weszli Paulina Hennig-Kloska i Marek Sowa.

Pierwszym tematem rozmów ma być skoordynowanie stanowisk ws. odwołania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego.

Sławomir Neumann: Dziwne

Zmiany w zarządzie Nowoczesnej skomentował na Twitterze przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann: „Założyciel i pomysłodawca partii dzięki któremu wszyscy z .N dostali sie do sejmu nie zostaje nawet wiceprzewodniczącym? (Wynik wyborów na szefa 149-140) Dziwne”.