„Premier Beata Szydło na ręce komitetu politycznego PiS złożyła rezygnację z pełnionej funkcji. Została ona przyjęta” – powiedziała Beata Mazurek, rzecznik prasowy PiS. Kandydatem na stanowisko premiera jest Mateusz Morawiecki, dotychczasowy wicepremier. Reszta zmian w rządzie ma być podana na początku stycznia.

Komitet Polityczny PiS zdecydował, że Mateusz Morawiecki ma zostać nowym premierem. Według informacji PAP wotum zaufania dla rządu ma być przegłosowane we wtorek. Zmiany ministrów nastąpią dopiero po Nowym Roku.

Morawiecki dotychczas kierował Ministerstwami Finansów i Rozwoju. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Wrocławskim. Ukończył również studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Posiada też dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

W latach 80. XX w. jako dziennikarz publikował pod pseudonimem w „Biuletynie Dolnośląskim”. Działał aktywnie w opozycji w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów i w Solidarności Walczącej. W 1988 i 1989 r. brał udział w strajkach okupacyjnych na Uniwersytecie Wrocławskim.

Po zmianach ustrojowych w 1991 r. został redaktorem naczelnym gazety „Dwa dni”. W 1998 został zastępcą dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Angażował się też w politykę lokalną. Z sukcesem startował w wyborach samorządowych w 1998 do sejmiku dolnośląskiego z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Niemal w tym samym czasie rozpoczął prace w Banku Zachodnim. W 2001 został członkiem zarządu BZ WBK, sześć lat później zaś jego prezesem.

Prywatnie jest synem Kornela Morawieckiego, posła i legendarnego założyciela Solidarności Walczącej. Żonaty, posiada czwórkę dzieci.