Muzeum w Głogowie pokazało dzisiaj zawartość tzw. kapsuły czasu, którą wiosną znaleziono w centrum miasta. Tuba była zakopana pod fundamentami nieistniejącego już pomnika cesarza Niemiec Wilhelma I. Dokumenty poddano konserwacji i przetłumaczono. Kapsułę we wrześniu 1900 roku zakopali w ziemi fundatorzy pomnika.

W ołowianej tubie znajdował się porcelanowy słój, a w nimi sześć zdjęć Głogowa oraz rękopis. Dokument oprócz hołdów pod adresem cesarza Wilhelma wymienia nazwiska członków komitetu budowy pomnika. Z tekstu wynika, że monument kosztował ok. 40 tys. marek, a pieniądze uzyskano z publicznej zbiórki.

Pomniki cesarza Niemiec nie zachował się do naszych czasów, jednak ocalał fundament. Kapsuła została znaleziona podczas badań jego stanu, które w kwietniu zostały wykonane na zlecenie urzędu miasta.

Kapsułę zaprezentowano wraz z najnowszymi nabytkami muzeum – głównie związanymi z historią miasta i okolicy. Część zabytków to dary od prywatnych osób. Muzeum pozyskało m.in. licząca ponad 3 tys. lat bransoletkę, która znaleziona została na trenie budowy trasy ekspresowej S3.

Kapsułę pokazano podczas jednodniowej ekspozycji, bo tylko na taką wyraził zgodę konserwator zabytków. Wystawa pozostałych eksponatów będzie czynna do marca przyszłego roku.