Wierni we wszystkich parafiach na Dolnym Śląsku w najbliższą niedzielę usłyszą biskupie wezwanie, by nie palić w piecach odpadami czy plastikowymi przedmiotami. Hierarchowie trzech dolnośląskich diecezji apelują o wspólne zadbanie o czyste powietrze.

Apel w sprawie jakości powietrza ogłosili we wtorek biskupi trzech diecezji: wrocławskiej – abp Józef Kupny, świdnickiej – bp Ignacy Dec i legnickiej – bp Zbigniew Kiernikowski.

W zeszłym tygodniu sejmik województwa przyjął „uchwały antysmogowe” dla całego regionu. Hierarchowie podkreślili w liście, że przed wdrożeniem nowych przepisów oraz nowoczesnych technologii „powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów”.

„Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem smogu nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce” – czytamy w apelu.

Hierarchowie przypomnieli, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi, a jest szczególnie groźna dla dzieci, seniorów oraz osób z chorobami układu krążenia i układu oddechowego.

W liście biskupi zwrócili uwagę na pozytywne działania samorządowców i organizacji zmierzające do eliminowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza. Zastrzegli, że walka ze smogiem nie polega jedynie na zaostrzaniu kar za naruszanie ustaw i rozporządzeń.

„Od każdego z nas zależy czy powietrze, którym mieszkający w miastach oddychają, będzie służyło zdrowiu i życiu, czy będzie przyczyną chorób wcześniejszej umieralności” – napisali biskupi.

Hierarchowie wskazali, że papież Franciszek zachęca do prostych czynności dnia codziennego przyczyniających się do poprawy jakości powietrza jak korzystanie z komunikacji zbiorowej czy cieplejsze ubranie się zamiast odkręcania kaloryferów. „Wielkie cele osiąga się małymi krokami” – napisali biskupi.

Do apelu przyłączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Prezes WFOŚiGW Łukasz Kasztelowicz poinformował, że Fundusz chce przyłączyć się do akcji antysmogowej, wspomagając finansowo działania edukacyjne, które zmierzają do zmiany zachowań. – To od nas zależy czy problem smogu będzie występował. Gdybyśmy zmienili swoje zachowania, smog zostałby w całości wyeliminowany – powiedział podczas prezentacji.

List biskupów zostanie odczytany w niedzielę w parafiach na Dolnym Śląsku.

W miniony czwartek radni sejmiku niemal jednogłośnie przegłosowali trzy „uchwały antysmogowe”. Przewidują one m.in. zakaz stosowania na terenie województwa od lipca 2018 r. najgorszej jakości paliw stałych i docelowy zakaz palenia węglem we Wrocławiu od 2028 r.