Czeski szynobus przejechał bez problemu linią kolejową z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. To szansa na przywrócenie regularnych połączeń. Koleje Dolnośląskie zrezygnowały z nich rok temu przez fatalny stan torowiska.

Nieremontowana przez 30 lat linia kolejowa z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego została zamknięta równo rok temu. Mieszkańcy między innymi Wlenia i Lwówka stracili połączenie z Jelenia Górą. Wtedy samorządowcy z Pleszewa doradzili, jak zorganizować sobie swoją kolej. I dziś na dworzec w Jeleniej Górze wjechał czeski motoraczek.

Czeskie szynobusy dobrze sobie radzą nawet na torowiskach w niezbyt dobrym stanie. Nie trzeba wtedy wydawać od razu fortuny na naprawę, a Polskie Linie Kolejowe oszacowały koszt remontu linii kolejowej do Lwówka na 100 mln zł.

Próba przejazdu czeskim szynobusem miała pokazać, że stare torowisko nadaje się do użytku. Stanisław Szczurek – maszynista z czterdziestoletnim stażem – przyznał, że dobrze mu się prowadziło motoraczka.

Samorządowcy z rejonu jeleniogórskiego chcą, aby w okolicy kursowały czeskie szynobusy. Swoja pomoc w przywróceniu regularnych połączeń deklaruje marszałek, ale pod warunkiem przejęcia linii kolejowej od PLK przez samorząd województwa. Czeski motoraczek przeszedł kapitalny remont, szynobus zapewni mieszkańcom pięciu powiatów dojazd do Jeleniej Góry.