Przecieka zapora zbiornika retencyjnego w Sosnówce koło Jeleniej Góry. Nieszczelne jest 350 metrów wału zabezpieczającego. Zbiornik jest ujęciem wody dla Jeleniej Góry, więc jego opróżnienie oznacza ogromne problemy dla mieszkańców.

Budowany przez 15 lat zbiornik wody w Sosnówce został oddany do użytku w 2001 roku. Dziś wymaga poważnej naprawy. Prace polegające na uszczelnieniu zbiornika od wewnątrz już ruszyły, ale potrwają przez kolejne 5 lat.

Zmniejszyć istniejący wyciek ma dociśnięcie korony zapory, wzmacnianie konstrukcji oraz drenaż. Problem polega na tym, że identyczne prace trzeba wykonać także po drugiej stronie zapory, a to oznacza spuszczenie ze zbiornika wody. – Zapewniono nam dostawę wody z dwóch potoków – informuje Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Sztuczne jezioro w Sosnówce może pomieści aż 25 mln. metrów sześciennych wody. Jednak ze względu na przesiąki zbiornik wypełniony jest jedynie do połowy.

Okoliczni mieszkańcy są mocno zaniepokojeni. Obawiają się, że pewnego dnia zapora może nie wytrzymać naporu wody. – Mamy telefoniczne zapewnienia, że na ten moment nie ma zagrożenia – mówi Tomasz Szewczyk, zastępca wójta Podgórzyna.

Naprawa zapory w Sosnówce ma potrwać jeszcze pięć lat. Przyczyną awarii są prawdopodobnie błędy konstrukcyjne, do których doszło w trakcie jej budowy. To niemal identyczna konstrukcja jak ta w Niedowie na rzece Witka. Ta ostatnia runęła pod naporem wody w 2010 roku.