W najbliższą niedzielę o godz. 18:00 Śląsk Wrocław i KGHM Zagłębie Lubin zmierzą się w 40. derbach Dolnego Śląska w piłkarskiej ekstraklasie. Lepiej do tej pory radziła sobie drużyna z Lubina, która zwyciężała 17 razy.

Statystycznie będzie to 40. mecz Śląska i Zagłębia w ekstraklasie, ale na boisku obie ekipy mierzyły się z sobą do tej pory nie 39, a 38 razy. Pod koniec sezonu 1996/97 drużyna z Wrocławia z powodów finansowych została wycofana z ligi i pojedynek z lokalnym rywalem w ostatniej kolejce nie został rozegrany. Lubinianom przyznano walkower, a wrocławianie spadli do ówczesnej drugiej ligi.

Bilans dotychczasowych potyczek jest korzystniejszy dla lubinian. Zagłębie zwyciężało 17 razy, Śląsk – 14 i osiem razy był remis. Ostatni mecz rozegrany w drugiej kolejce trwającego sezonu podopieczni trenera Piotra Stokowca wygrali 1:0. Mecz miał swoją dramaturgię, bo po czerwonej kartce dla Jakuba Tosika lubinianie całą drugą połowę grali w dziesiątkę, ale dzielnie się bronili, a w ostatniej minucie meczu sami zadali cios.

Sekundy wówczas dzieliły piłkarzy od bezbramkowego remisu, który też byłby historycznym wynikiem. Ostatni raz bowiem kibice nie zobaczyli ani jednego gola w derbach regionu w czerwcu 1992 r., czyli ponad 25 lat temu.

Kibice w Lubinie najchętniej wspominają mecz z jesieni 1992, kiedy Zagłębie wygrało aż 7:0. Za to w listopadzie 2011 najbardziej spektakularne zwycięstwo odniósł Śląsk, który pokonał lokalnego rywala, i to na jego boisku, aż 5:1.

Mecz, który obu klubom mocno zapisał się w pamięci, został rozegrany w maju 2001 w Lubinie. Gospodarze do przerwy prowadzili 1:0, ale ostatecznie przegrali 1:3. Rozwścieczeni miejscowi kibice, którzy oskarżali swoich piłkarzy o odpuszczenie w drugiej połowie spotkania, wrzucili do klubowego budynku gaz łzawiący. Pomeczowa konferencja była wówczas wyjątkowa, bo została zorganizowana na murawie stadionu.

Na pewno niedzielne starcie będzie ważne dla kibiców obu zespołów, zawodników, ale chyba najbardziej dla trenerów, którzy ostatnio nie mają powodów do zadowolenia. Śląsk Jana Urbana ma na koncie dwie porażki z rzędu, a w sumie w pięciu ostatnich meczach aż cztery razy schodził z boiska pokonany. Zagłębie natomiast ostatni raz wygrało 15 października (3:2 z Górnikiem Zabrze) i od tamtej pory zanotowało trzy porażki (jedna w Pucharze Polski z Koroną Kielce) oraz dwa razy zremisowało.

Początek meczu Śląsk – Zagłębie w niedzielę o godz. 18:00.