To najważniejsza inwestycja najbliższych lat w Zagłębiu Miedziowym. Największy w Europie zbiornik odpadów poflotacyjnych będzie rozbudowany. Prezes KGHM i przedstawiciele samorządów podpisali porozumienie w tej sprawie.

Jest to kolejne takie porozumienie zawarte przez KGHM z gminą Polkowice. Nowa umowa będzie obowiązywać przez trzy lata. Dokument podpisał prezes spółki, burmistrz Polkowic oraz przedstawiciele wsi, które najbardziej odczują powiększenie składowiska: Tarnówka, Żelaznego Mostu, Pieszkowic, Dąbrowy i Komornik.

Mieszkańcy pięciu wsi w zamian za przychylność dla inwestycji otrzymują i będą otrzymywać różnego rodzaju wsparcie od KGHM. Do kasy gmin trafia również żywa gotówka.

Przedstawiciele KGHM poinformowali, że podobne porozumienie zostało zawarte również z władzami Rudnej i Grębocic, bo również w granicach tych gmin znajduje się składowisko.

Zbiornik zostanie rozbudowany o tzw. kwaterę południową, która będzie miała 600 hektarów powierzchni. Prace ruszą w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dzięki powiększeniu zbiornika jego działalność wydłuży się o 20 lat.