Legnickie pogotowie jako pierwsze w Polsce wprowadza system specjalnych bransoletek dla pacjentów. Będą w nich zapisane informacje, które mogą uratować życie.

W niewielkiej bransoletce są informacje na wagę życia: na co pacjent choruje, jakie przyjmuje leki, na co jest uczulony. – Dla zespołu to cenne informacje – zauważa Jerzy Piotrowicz z fundacji „Ludzie jesieni”, pomysłodawca systemu wspomagania ratunkowego pacjentów.

Kiedy chcemy udzielić pomocy osobie nieprzytomnej, podajemy widniejący na bransoletce numer dyspozytorowi pogotowia. Ten błyskawicznie uzyskuje wszystkie informacje na temat stanu zdrowia poszkodowanego. By odczytać informacje o pacjencie, takie jak imię, nazwisko czy numer kontaktowy do kogoś bliskiego, wystarczy przyłożyć do bransoletki smartfona.

System – jako pierwsze w Polsce – wprowadza Pogotowie Ratunkowe w Legnicy. – System ten jest niezbędny – uważa Paweł Halik, kierownik dyspozytorni medycznej w Legnicy.

Pomysłodawcą projektu jest organizacja pożytku publicznego „Ludzie jesieni”. Bransoletki mają pojawić się w kolejnych miastach Dolnego Śląska. Projekt współfinansuje urząd marszałkowski.