Opłaty, rozliczanie podatków rolnych czy od nieruchomości bez kolejek, jednym kliknięciem – w taki sposób, bez wychodzenia z domu, mieszkańcy czterech przygranicznych powiatów będą mogli załatwiać urzędowe sprawy. Rozpoczęła się budowa platformy „E-urząd”, do której przystąpiło dziesięć gmin.

Gmina Nowogrodziec to 14 miejscowości oddalonych od siebie o wiele kilometrów. Wyjazd do urzędu to dla mieszkańców często wyprawa na cały dzień. Dlatego gmina jako jedna z pierwszych przystąpiła do programu. – Chcemy, by mieszkańcy mieli pełny dostęp do informacji, a my możemy przetwarzać dane, których jest coraz więcej – mówi Robert Relich, burmistrz Nowogrodźca.

Prace przy budowie platformy już ruszyły. W urzędzie w Nowogrodźcu powstaje serce systemu. – Rozbudowujemy serwerownię, będziemy przyłączać jednostki podległe pod urząd gminy – zapowiada Piotr Tokar, informatyk w urzędzie miejskim.

Platforma „E-urząd” to nie tylko przelewy przez Internet, ale także dokumenty w sieci: np. tereny inwestycyjne czy plany przestrzennego zagospodarowania gminy. – Mamy coraz większy dostęp do Internetu, a to oznacza wygodę – uważa pani Dorota z Nowogrodźca.

– To pierwszy tego typu system informatyczny na Dolnym Śląsku, który ma zrewolucjonizować pracę urzędów gmin – mówią samorządowcy. Liderem projektu jest Bolesławiec, a właściwie zespół informatyków, który będzie administrował systemem. – Będą to przyjazne aplikacje i mam nadzieję, że nie będzie zacięć, jak z system CEPiK, bo wszystko robimy na miejscu – dodaje Piotr Roman, prezydent Bolesławca.

Budowa platformy pochłonie 15 mln zł. Do gmin trafi ponad 200 nowych komputerów. W Nowogrodźcu system ma zacząć działać za siedem miesięcy, a we wszystkich dziesięciu gminach ma być gotowy do końca przyszłego roku.