Zamieszkaj w Zgorzelcu, nie uciekaj do Goerlitz. Zgorzelecki samorząd w ramach programu Mieszkanie Plus chce wybudować osiedle budynków pod wynajem. „Wysokością pensji konkurować nie możemy, ale ludzie pracujący po zachodniej stronie rzeki mieszkać mogą u nas” – mówią zgorzeleccy urzędnicy.

Fachowiec z Polski pilnie poszukiwany przez niemieckie firmy. Tylko w tym roku na transgranicznych targach pracy z Zgorzelcu niemieccy pracodawcy zaproponowali dla mieszkańców pogranicza ponad 2 tys. miejsc pracy. Praca czeka dla pielęgniarek, ślusarzy monterów i elektryków. Niemieckie firmy kuszą polskich pracowników głównie zarobkami.

Niemiecki Urząd Pracy szacuje, że legalnie na terenie powiatu Goerlitz pracuje blisko 5 tys. Polaków . Niestety większość z nich przeprowadziła się do Goerlitz, gdzie wynajmują mieszkania. W Zgorzelcu znalezienie lokalu graniczy z cudem.

Zgorzelecki magistrat chce to zmienić. Samorząd ma doskonale położone i uzbrojone grunty pod budowę całego nowego osiedla. To ponad 20 hektarów niezabudowanej działki bardzo blisko granicy.

Nowa inwestycja mieszkaniowa w Zgorzelcu ma zostać sfinansowana w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus. Teraz prowadzona jest specjalna ankieta, która ma określić liczbę ewentualnych chętnych do wynajmu mieszkania. Mieszkańcom Zgorzelca podoba się pomysł budowy nowego osiedla. Jak sami mówią – przygraniczne miasto wyludnia się.

Budowę pierwszego budynku zaplanowano na połowę przyszłego roku. Co ciekawe, podobny program funkcjonuje już od trzech lat w Bolesławcu, gdzie na nowe mieszkanie w TBS-ie czekają w kolejce nawet trzy rodziny.