Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu dziś obchodzi swoje święto. To pięć wydziałów, 27 kierunków, 10 tys. studentów oraz 1,6 tys. pracowników. Uczelnia w tym roku awansowała w ministerialnych rankingach, a naukowcy odnoszą światowe sukcesy.

– Mamy najlepszy wydział w Polsce w kategorii biotechnologii – uzyskał kategorię A+. Dwa inne wydziały mają kategorię A., dwa inne – B, więc jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że nam tak los sprzyja, a pracownicy dokonują cudów – opowiada prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka, rektor UP.

– Mamy duży program przed sobą. Nazywa się „Zielona dolina” i to jest program regionalny. Chcemy bardzo mocno rozwijać doktoraty wdrożeniowe, bo to jest coś, co jest potrzebne w gospodarce, do czego jesteśmy przygotowani – zapewnia prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy.

– Nagrodę będę odbierał za uzyskanie stopnia dra hab. przed 35. rokiem życia. Zajmuję się geodezją satelitarną, czyli pomiarami satelitarnymi, pomiarami do sztucznych satelitów Ziemi i obserwacjami z wykorzystaniem tych danych. Chodzi nam przede wszystkim o to, aby mierzyć Ziemię w dokładny sposób – dodaje dr hab. inż. Krzysztof Sośnica.