Około 200 wydawców weźmie udział w 26. Wrocławskich Targach Dobrych Książek, które 30 listopada rozpoczną się we wrocławskiej Hali Stulecia. Podczas targów zostanie rozstrzygnięty konkurs edytorski „Pióro Fredry”.

Jak powiedziała podczas konferencji prasowej Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek, z roku na rok rośnie liczba wydawców uczestniczących w targach. – W tym roku będzie ich ok. 200 – powiedziała. Dodała, że na targi przyjedzie ok. 100 autorów, którzy wezmą udział w spotkaniach z czytelnikami.

Tradycyjnie podczas targów zostanie rozstrzygnięty konkurs „Pióro Fredry”, w którym nagradzane są najlepsze książki wydane w tym roku. Do tegorocznej edycji konkursu wydawcy zgłosili 153 pozycje.

Jury do finału zakwalifikowało pięć książek: „Czerwony Monter. Mieczysław Berman: grafik, który zaprojektował polski komunizm” Piotra Rypsona, wydaną przez Wydawnictwo Karakter; „O ziołach i zwierzętach” Simony Kossak Wydawnictwa Marginesy; „Muszkat, cytryna i kurkuma. Spojrzenie z Zagrzebia” Miljenko Jergovicia wydaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury Kraków; „Autobiografia. Nieprzysiadalność. Rozmawia Rafał Księżyk” Marcina Świetlickiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego oraz „Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia” Małgorzaty Frąckiewicz Wydawnictwa Ezop.

Przewodniczący jury nagrody prof. Marcin Cieński podkreślił, że książki są oceniane zarówno pod względem edytorskim, jak i treści. – Jeśli chodzi o profil edytorski, to nie jest ważne jego bogactwo, ale funkcjonalność szaty graficznej – to, czy książka wychodzi naprzeciw czytelnikowi – mówił prof. Cieński.

„Pióro Fredry” to jedyny w Polsce konkurs edytorski. Laureat tegorocznej edycji zostanie ogłoszony 30 listopada – w dniu inauguracji targów.

WTDK to nie tylko stoiska z książkami, ale również szereg imprez towarzyszących – od spotkań z pisarzami po warsztaty dla dzieci. W tym roku zaplanowano również wystawy, w tym ekspozycję poświęconą postaci i twórczości Josepha Conrada. Targi odbędą się w dniach 30 listopada – 3 grudnia.