Kończy się remont rynku w Żmigrodzie. Będzie piękniej, do centrum wróci też pręgierz. Na modernizację pozyskano unijne 2 mln zł.

Prace na żmigrodzkim rynku rozpoczęły się we wrześniu. Zakończą na początku grudnia. – Robimy nowy zupełnie rynek. Z różnych form granitowych, płytek, kostek, do tego pręgierz, który był w Żmigrodzie jeszcze przed wojną i wróci zgodnie z uzgodnieniami z konserwatorem. Zostanie zrobiona mała architektura, czyli kosze, ławeczki, oświetlenie, do tego fontanna – wymienia Robert Lewandowski, burmistrz Gminy Żmigród.

Mieszkańcy obawiali się, że do centrum nie będzie już można wjeżdżać samochodem, ale ruch w rynku zostanie utrzymany. – Takie plotki były, że rynek to będzie deptak, także bardzo miło jak będzie tutaj można jeździć – uważa Ireneusz Olszewski, mieszkaniec Żmigrodu.

W tym samym miejscu pozostanie symbol miasta – pomnik Matki Bożej przywieziony w 1947 z Czortkowa na Kresach przez siostry zakonne. Figura zostanie odnowiona.

Dzięki remontowi Żmigród zyska miejsce dla organizowania imprez i uroczystości. – Już teraz widać naprawdę jaka jest tam przestrzeń. Wcześniej tego nie było widać, ponieważ rosły drzewa, były krzaki, to nie odpowiadało temu jak powinien wyglądać rynek – mówi historyk Paweł Becela, kronikarz Żmigrodu.

Oficjalne otwarcie nowego rynku połączone z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym odbędzie się 10 grudnia.