Jeszcze niedawno chętnie wierzyliśmy, że HIV nas nie dotyczy. Tylko 9% Polaków zaledwie raz w życiu zrobiło test na obecność wirusa. Jesteśmy w ścisłej czołówce Europy pod względem liczby zakażonych, którzy nie wiedzą o swojej infekcji – to nawet 70% chorych! A liczba zakażeń w naszym kraju rośnie. Pora coś z tym zrobić. We wrocławskich szkołach rozpoczęła się kampania edukacyjna dotycząca AIDS.

W Polsce każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o tym, że są zakażone wirusem HIV. Szacuje się, że nosicielami jest ponad 20 tys. osób. Specjaliści twierdzą jednak, że to wierzchołek góry lodowej. – Przypuszczamy, że jest dużo zakażonych, którzy o tym nie wiedzą – mówi dr Jacek Gąsiorowski, certyfikowany doradca w zakresie HIV i AIDS.

Choroba może bezobjawowo rozwijać się przez 8-10 lat. Tymczasem tylko co dziesiąty Polak raz w życiu wykonał test na obecność wirusa HIV.

Właśnie rusza wieloletni program kampanii edukacyjnej Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. W projekcie bierze udział co najmniej 20 wrocławskich szkół średnich, czyli ponad 10 tys. uczniów.

Wrocławscy licealiści wiedzą dużo na temat wirusa HIV. O tym, jak można się zarazić, uczyli się w gimnazjum. W szkołach przeprowadzono testy sprawdzające wiedzę uczniów na temat HIV i AIDS. We wrocławskim Liceum Ogólnokształcącym nr 1 przy ul. Poniatowskiego taki test wypełniali wszyscy uczniowie. Korzystali ze specjalnej aplikacji edukacyjnej.

Test na obecność przeciwciał na Dolnym Śląsku można wykonać za darmo i bezpłatnie w 5 miejscach. Wrocławscy licealiści już to wiedzą. Finał konkursu wiedzy o HIV i AIDS w grudniu.