Były ordynariusz diecezji opolskiej abp Alfons Nossol odebrał w niemieckim Görlitz Międzynarodową Nagrodę Mostu. Hierarcha został wyróżniony za działania na rzecz „połączenia religii, wyznań i narodów we wspólnocie ducha”.

Międzynarodowa Nagroda Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz to wyróżnienie przyznawane za zaangażowanie w budowanie przyjaźni i porozumienia między narodami, za działania zbliżające do siebie ludzi różnych nacji, kultur i poglądów. Nagroda przyznawana jest od 1993 r. (od 1998 rokrocznie), początkowo przez miasto Görlitz, a od 2001 r. wspólnie przez Görlitz i Zgorzelec.

Jak podkreślił w uzasadnieniu przyznania tegorocznej nagrody prezes jej kapituły, prof. Willi Xylander, abp Nossol przez całe życie angażował się w budowanie mostów między ludźmi różnego pochodzenia, narodowości i różnych wyznań.

„Działa na rzecz połączenia religii, wyznań i narodów we wspólnocie ducha. Udało się mu stworzyć szczególną więź między Polakami i Niemcami, również dzięki swoim korzeniom w Śląsku, który przez stulecia był miejscem styku ludzi różnych kultur, pochodzenia etnicznego, posługujących się różnymi językami” – podkreślono w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Kapituła Nagrody Mostu przypomniała, że abp. Nossolowi udało się zainicjować „porozumienie i pojednanie pomiędzy polską większością i niemiecką mniejszością”.

„Na ten okres jego działań przypadają jego owocne zabiegania o polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, którego 25. rocznica podpisania była obchodzona w 2016 r. Mosty budował również swoją działalnością akademicką – na wydziałach katolickich i protestanckich – w Polsce, Niemczech i innych krajach Europy” – podkreślono.

Abp Alfons Nossol to wieloletni biskup diecezji opolskiej (1977 – 2009). Emerytowany profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego jest doktorem honoris causa kilku polskich i zagranicznych uczelni; był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, w tym Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Duchowny przez wiele lat angażował się w proces polsko-niemieckiego pojednania. Zwieńczeniem tej działalności była msza pojednania odprawiona 12 listopada 1989 r. w Krzyżowej. Było to nabożeństwo ekumeniczne, którego abp Nossol był pomysłodawcą i które odprawiał wspólnie z biskupem ewangelickim diecezji wrocławskiej Ryszardem Boguszem.

Wcześniej Nagrodę Mostu otrzymali m.in. były premier Tadeusz Mazowiecki, historyk Norman Davies, pisarz Günter Grass, były prezydent Litwy Valdas Adamkus, historyk Władysław Bartoszewski, założycielka Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego Freya von Moltke, bokser Witalij Kliczko, szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz pisarka Olga Tokarczuk.