Ponad 11 km wału przeciwpowodziowego na Odrze między Brzegiem Dolnym a Urazem zostanie zmodernizowanych dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja o wartości 30 mln zł ma zakończyć się w 2019 r.

Jak powiedział podczas konferencji prasowej marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, umowa na dofinansowanie inwestycji została podpisana przez zarząd województwa z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

– Dzięki dotacji zostanie zmodernizowany wał o długości ponad 11 km. Przyjęty został wariant modernizacji, a nie budowy od nowa, ponieważ jest to opcja tańsza, a przy tym spełniająca warunki, jakie wymagane są przy wałach przeciwpowodziowych – powiedział Przybylski. Modernizacja wału będzie kosztowała niemal 30 mln zł, z czego kwota dofinansowania z RPO to ponad 22 mln zł.

Bartłomiej Pietruszewski, kierownik wydziału inwestycji i remontów RZGW we Wrocławiu, podkreślił, że modernizacja wału między Brzegiem Dolnym i Urazem jest bardzo ważna dla mieszkańców okolicznych miejscowości.

– Te wały były uszkodzone przy powodzi w 1997 i 2010. Wówczas tych obwałowań broniły przed żywiołem ponad dwa tysiące ludzi, w tym wojsko i straż pożarna. W ramach usuwania skutków powodzi z 2010 wykonaliśmy 1,5 km doszczelnień wału. Obecny projekt kompleksowo załatwi problem ich doszczelnienia – zapowiedział Pietruszewski.

Dodał, że oprócz zabezpieczeń przeciwpowodziowych inwestycja przyczyni się również do poprawy warunków żeglowności na Odrze przez stopień w Brzegu Dolnym.

Inwestycja ma zakończyć się w 2019 r.