Ma 28 lat i bada białka zaangażowane w rozwój chorób nowotworowych. Wioletta Rut z Politechniki Wrocławskiej jest jedną z 6 utalentowanych polskich badaczek, które otrzymały w tym roku prestiżową nagrodę dla Kobiet i Nauki Fundacji L’OREAL - UNESCO.

Chemia i biologia stały się pasją Wioletty Rut, gdy pisała pracę magisterską. Teraz kończy studia doktoranckie. – Rezultaty mojej pracy doktorskiej pozwolą na szybszą diagnostykę chorób nowotworowych – tłumaczy Wioletta Rut z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Wioletta Rut jest piątą Dolnoślązaczką, która otrzymała nagrodę dla Kobiet i Nauki. – Stypendium jest wyróżnieniem i możliwością promocji badań – dodaje doktorantka.

W tym laboratorium pracują głównie kobiety. Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska zdobyła 3 granty i 10 stypendiów, ma na koncie staż podoktorancki w Stanach Zjednoczonych i 17 zagranicznych publikacji naukowych. – Jak to się robi? To jest pasja, bez pasji bym nie spędzała tu tylu godzin, bo tu nie da się pracować po 8 godzin – twierdzi Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska.

Nasze laboratorium jest zdominowane przez kobiety, dlatego to panowie mogą czuć się niekomfortowo – uważa Anna Wieczorek-Błauż z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. – Kobiety są dokładniejsze, cierpliwe i staranniejsze, a mężczyźni są pewniejsi co do swoich decyzji – twierdzi Michał Talma z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Najwiekszą przeszkodą jest macierzyństwo, ale nie jest to przeszkoda nie do pokonania, ponieważ instytucje pomagają, wydłużają możliwość aplikowania o granty o czas macierzyństwa – mówi Paulina Kasperkiewicz-Wasilewska.

Dla mnie jest obojętne czy pracuję z mężczyznami czy kobietami. Lubię pracować z ludźmi, którzy mają szczęście w nauce, a te osoby, które tu pracują, mają szczęście, bo dużo eksperymentów im wychodzi. Stosunek w chwili obecnej kobiet do mężczyzn u mnie w laboratorium jest 7 do 3, czyli można powiedzieć, że kobiety mają większe szczęście – przekonuje prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej.

Nagroda dla utalentowanych kobiet naukowców jest przyznawana co roku w 112 krajach. Dotąd otrzymało ją 87 Polek.