Po latach starań rozpoczął się remont dawnego ewangelickiego kościoła w Goszczu koło Twardogóry. Późnobarokowa świątynia należy do najpiękniejszych kościołów ewangelickich na Śląsku. Dzisiaj jest zrujnowana.

Wybudowany w połowie XVIII wieku kościół po II wojnie światowej popadał w ruinę. Ratunek przyszedł w ostatniej chwili. Odbudowę kościoła rozpoczęto od dachu. Pieniądze dało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Państwo sfinansuje 60% kosztów renowacji. Remont całego kościoła pochłonie 6 mln zł.

W odbudowę ewangelickiej świątyni zaangażowali się mieszkańcy Goszcza. Świątynię remontuje Stowarzyszenie św. Magdaleny. – Kiedy byłem tu pierwszy raz, na środku kościoła leżały śmieci, a mieszkańcy omijali to miejsce szerokim łukiem. Początkowo myśleliśmy, że to niechęć do niemieckiego dziedzictwa, ale wystarczyła iskra – opowiada Ryszard Gil. Dzisiaj we wsi nikomu nie przeszkadzają wizyty członków rodziny Reichenbachów, dawnych właścicieli goszczańskiej posiadłości.

Kościół po remoncie ma być przeznaczony na cele kulturalne. Obok stanie budynek zaplecza. Koszt całej inwestycji jest szacowany na 12 mln zł. Niestety, szans na odbudowę towarzyszącego kościołowi pałacu nie ma. Ta inwestycja pochłonęłaby dziesiątki albo setki milionów.