Dzięki wsparciu kilkuset osób i instytucji do programu głównego festiwalu teatralnego „Dialog – Wrocław” udało się przywrócić trzy polskie spektakle – poinformował kierownik festiwalu Tomasz Kireńczuk. Wcześniej organizatorzy podali, że resort kultury wstrzymał dotację dla tego festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog – Wrocław” rozpocznie się w sobotę. W piątek kierownik programowy festiwalu Tomasz Kireńczuk poinformował, że dzięki wsparciu kilkuset osób i instytucji udało się do programu głównego festiwalu przywrócić trzy polskie przedstawienia. – Zostaną pokazane spektakle „Wróg ludu” w reżyserii Jana Klaty, „Hymn do miłości” w reżyserii Marty Górnickiej i „Jeden gest” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego – powiedział Kireńczuk.

Wcześniej, 27 września, Kireńczuk informował, że resort kultury wstrzymał półmilionową dotację na organizację imprezy. Jego zdaniem powodem wstrzymania dotacji przez resort kultury jest spektakl „Klątwa”, który ma być pokazany jako wydarzenie towarzyszące festiwalu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie komentuje tej sprawy.

Z tego powodu organizatorzy festiwalu musieli wycofać trzy polskie spektakle z programu głównego. Na początku października ogłoszono zbiórkę publiczną, w wyniku której udało się niemal w całości zebrać brakującą kwotę.

– Do 13 października do godz. 13:00 zbiórkę wsparły 492 osoby kwotą 164 035 zł, co oznacza, że do zebrania kwoty niezbędnej dla przywrócenia polskich spektakli do programu festiwalu pozostało jedynie 36 565 zł – powiedział Kireńczuk. Publiczna zbiórka prowadzona przez organizację „Kultura Niepodległa” ma się zakończyć 17 października.

W związku z koniecznością ograniczenia kosztów organizacji festiwalu spektakl „Wróg ludu” Jana Klaty zostanie pokazany w ramach Dialogu na scenie Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Widzów z Wrocławia zawiozą tam specjalnie wynajęte autobusy.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie przebiegać pod hasłem „Naprzód! Ale Dokąd?”. W programie głównym zostanie pokazanych siedem spektakli, w tym trzy polskie.

„Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia ma być pokazana na festiwalu w bloku wydarzeń towarzyszących. Spektakl miał premierę w warszawskim Teatrze Powszechnym i wzbudził liczne kontrowersje. Podczas Dialogu pokaz tego przedstawienia ma być finansowany ze środków pozabudżetowych. Jeżeli organizatorom uda się sprzedać wszystkie bilety, to widzowie we Wrocławiu obejrzą „Klątwę”, w przeciwnym wypadku pokaz zostanie odwołany.

Festiwal zakończy się 21 października.