Legnica doczekała się kolejnego mostu na Kaczawie. Rzeka dzieli miasto na dwie części i w godzinach szczytu na drogach tworzą się korki. Dzięki inwestycji ma to się zmienić. Prace dobiegają końca, a dzisiaj odbyły się tzw. próby obciążeniowe nowej przeprawy.

Inwestycja realizowana jest w miejscu, gdzie wcześniej nie było żadnej przeprawy ani dróg dojazdowych. Prace trwają od wiosny ubiegłego roku. Dzisiaj na most wjechało kilka ciężarówek i sprawdzano czy konstrukcja wytrzyma ich ciężar. Wstępne wyniki są pozytywne. Próby obciążeniowe to znak, że inwestycja dobiega końca.

Stutysięczna Legnica potrzebuje nowej przeprawy. Inwestycja wzbudza także kontrowersje. Wycięto cztery stare lipy, a przeprawę poprowadzono obok miejskiego parku.

Most będzie kosztować 60 mln zł. Prace prowadzone są na kredyt, a lokalne władze zaczną spłacać dług dopiero w przyszłym roku. Raty rozłożono na pięć lat.

Przeprawa jest częścią trasy określanej jako „zbiorcza, południowa”. Aby spełniała ona swoją funkcję, konieczna jest budowa jeszcze kilkukilometrowego odcinka drogi w stronę osiedla Piekary. Obecnie trwają prace projektowe.