Nowy wykonawca zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny jest już znany. Na razie tylko kierownictwu Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Teraz pozna go także Bank Światowy, który współfinansuje tę inwestycję. Jeżeli nie wniesie zastrzeżeń, a wszystko na to wskazuje, poznamy go także my. Dziś, 2 dekady po tragicznej powodzi z 1997 roku, w której zginęło 56 osób, wciąż otwarte są pytania o bezpieczeństwo przeciwpowodziowe nie tylko województwa śląskiego, ale także opolskiego i dolnośląskiego.

Dokończeniem budowy zbiornika zainteresowanych było 5 firm. Najtańsze okazało się konsorcjum Energopolu z azerbejdżańskim Evrascon. Za dokończenie budowy zbiornika zainkasować zamierzają niespełna 800 milionów złotych. Co ciekawe, do przetargu wystartowało także raciborskie Rafako, zaś najdrożsi na papierze okazali się Włosi.

Koszt budowy zbiornika włącznie z poniesionymi do tej pory wydatkami to około 1,3 mld zł. Zmiana jego pierwotnej funkcji ze zbiornika suchego na mokry zbiornik wielofunkcyjny pochłonie kolejne 800 mln zł.