Są drogie i problematyczne w ładowaniu, więc niewiele osób je kupuje. Ale są też ekologiczne, a we Wrocławiu będą uprzywilejowane. Mowa o autach elektrycznych. 200 ma jeździć po mieście już za miesiąc – jeśli oczywiście znajdą się chętni, by z nich korzystać. O tym, że warto, przekonywali dzisiaj urzędnicy.

Mapa z miejscami parkingowymi i buspasami dla samochodów z wypożyczalni Mapa z miejscami parkingowymi i buspasami dla samochodów z wypożyczalni Ma być czysto i ekologicznie. A wypożyczane na minuty samochody elektryczne obok tramwajów, autobusów i rowerów miejskich mają usprawnić komunikację we Wrocławiu. – Samochód możemy wypożyczyć na terenie całego Wrocławia. Użytkownik, który chce wypożyczyć samochód, sprawdza na mapie w aplikacji mobilnej lub w Internecie, gdzie znajdują się w danej chwili samochody – opowiada Miłosz Franaszek, przedstawiciel firmy Enigma.

Car-sharing, czyli współdzielenie samochodów to w Polsce nowość. Na świecie z takiego rozwiązania korzysta prawie 6 mln osób. – To oznacza mniej prywatnych aut. Właśnie od siedmiu, ośmiu, a nawet 13 aut pojawia się w ścisłym centrum miasta. Daje to korzyść, bo daje mniej spalin i mniejsze korki w centrum – przekonuje Paweł Luksic, prezes firmy Enigma.

1 min wypożyczenia = 1 zł
1 min postoju = 10 gr
parkowanie = 0 zł
opłaty za Vozillę
Samochodem elektrycznym bez ładowania akumulatorów przejedziemy nawet 200 km. Parkować będzie można za darmo na 200 miejscach wyznaczonych specjalnie dla samochodów z miejskiej wypożyczalni lub na dowolnym parkingu w strefie płatnego parkowania.

– Wszystkie są w centrum miasta. Z tego aż 100 miejsc jest w Parku Kulturowym. One będą specjalnie oznakowane dla wypożyczalni – zapowiada Elżbieta Urbanek z urzędu miejskiego. – Chcemy uwolnić przestrzeń publiczną od korków. Dać wybór, zmniejszyć smog, hałas, ponieważ samochody elektryczne są bezwonne i bardzo cichutkie – dodaje.

Pod koniec października rozpoczną się testy i auta wyjadą na ulice. Wypożyczalnia ruszy 4 listopada.

Wypożyczenie Vozilli krok po kroku:

1. Pobieramy aplikację,
2. Rejestrujemy się w systemie,
3. Po uruchomieniu aplikacji i włączeniu opcji geolokalizacji otrzymamy informację o dostępnych samochodach w najbliższej okolicy,
4. Możemy dokonać rezerwacji auta, wybierając dostępny na mapie punkt startowy,
5. Wskazujemy miejsca docelowe,
6. W aplikacji potwierdzamy wynajem samochodu, co spowoduje otwarcie samochodu,
7. Na koniec jazdy można zostawić auto za darmo na dowolnym miejscu parkingowym lub na dedykowanych Vozilli miejscach parkingowych,
8. W aplikacji otrzymujemy podsumowanie wraz z informacją o kwocie do zapłaty.