We Wrocławiu odbyła się premiera filmu „Twój Vincent” o życiu i twórczości van Gogha. To 65 tys. obrazów namalowanych przez 125 artystów z 20 krajów Akcja dzieje we Francji i Holandii, produkcja była możliwa dzięki wsparciu instytucji z Dolnego Śląska.

Malarstwo van Gogha zafascynowało reżyserkę i scenarzystkę filmu, Dorotę Kobielę, już w czasach licealnych. Główną inspiracją do powstania filmu były jednak listy wybitnego malarza.

„Nie możemy mówić inaczej, niż przez nasze obrazy” – to zdanie znalazło się w ostatnim, niewysłanym przez Van Gogha liście. – To zdanie myśmy wzięli bardzo dosłownie do serca i stwierdziliśmy, że tak chcemy do tego podejść, bo biografii o artystach powstało dużo, a nam brakuje cały czas w nich malarstwa, które jest esencją życia tego artysty. Więc tak postanowiliśmy ten film opowiedzieć – mówi reżyserka i scenarzystka filmu „Twój Vincent” Dorota Kobiela.

Najpierw był pomysł na film krótkometrażowy, który reżyserka chciała namalować sama. Skończyło się na 90-minutowej opowieści, przy której powstaniu pracował cały sztab ludzi. Spośród 125 malarzy, ponad połowa pochodziła z Polski. Wśród nich znalazło się wielu Dolnoślązaków.

Przy realizacji tego filmu trudno sobie wyobrazić co to znaczy malowany film, jaki będzie efekt tej animacji malarskiej, co to znaczy malować obrazy, co to znaczy wykorzystać bohaterów obrazów malarzy – twierdzi Robert Banasiak, dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu.

W Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu widzowie mogą dodatkowo obejrzeć wystawę obrazów wykorzystanych przy produkcji.