18 dni przed rozpoczęciem Festiwalu Teatralnego Dialog odwołano polskie spektakle znajdujące się w programie festiwalu. Organizatorzy imprezy uzasadniają to wstrzymaniem dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o 500 tys. zł.

Spektakli „Wróg ludu” w reżyserii Jana Klaty, „Hymn do miłości” Marty Górnickiej i „Jeden Gest” Wojtka Ziemińskiego zabraknie podczas tegorocznego festiwalu Dialog. – Chciałbym jasno zaznaczyć, że postawę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w stosunku do Festiwalu Dialog Wrocław odbieram jako zmierzające w stronę ograniczenia swobody wypowiedzi artystycznej działanie polityczne, przykład cenzury ekonomicznej i próbę zastraszania środowiska teatralnego w Polsce – mówi Tomasz Kireńczuk, kierownik programowy Festiwalu Dialog.

Ministerstwo kultury w mailu wysłanym do organizatorów jako powód wstrzymania dotacji podaje błędy formalne dotyczące aktualizacji programu festiwalu. – W moim przekonaniu te kwestie formalne nie mogą mieć znaczenia w sytuacji, w której aktualizacja została zaakceptowana przez ministerstwo. Moim zdaniem jakby decydująca jest tutaj kwestia spektaklu „Klątwa”, który chcemy pokazać w trakcie festiwalu – uważa Tomasz Kireńczuk.

Spektakl „Klątwa” nie jest finansowany z dotacji publicznej. Ma zostać wystawiony tylko gdy zostaną sprzedane wszystkie bilety. – Tak jak ja rozumiem to pismo – ministerstwo sugeruje, że informacja o tym, że organizujemy jakiekolwiek wydarzenia towarzyszące, które nie angażują budżetu ministerstwa i nie angażują budżetu miasta, że te informacje w ogóle się we wniosku nie powinny znaleźć – dodaje kierownik programowy Festiwalu Dialog.

Pozostałe spektakle, finansowane z budżetu Wrocławia, odbędą się bez zmian. Organizatorzy nie wykluczają, że jeżeli dotacja zostanie jednak przyznana, odwołane spektakle będą pokazane w grudniu. Bilety na odwołane spektakle można zwracać od 2 października.