Wystawa niezwykłych dzieł sztuki ze skarbca Archikatedry Wrocławskiej prezentowana w Muzeum Narodowym dobiegła końca. Cenne eksponaty nie trafią do katedralnego skarbca na długo.

Jeden z najbogatszych zbiorów dawnego złotnictwa sakralnego w środkowej Europie trafi z powrotem do właściciela, czyli Archikatedry Wrocławskiej. Kolekcja będzie jednak w przyszłości przeniesiona do Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Archikatedra Wrocławska chciałaby również skończyć renowację słynnego ołtarza biskupa Jerina, który 350 lat był skarbem katedry. – Najbardziej dotkliwym brakiem w tym ołtarzu jest brak szafy centralnej, czyli tej konstrukcji, która mieściła cały środek ołtarza. Ona została zniszczona w ostatnich dniach II wojny światowej – mówi Jacek Witecki, kustosz Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu podkreśla, że dzięki wystawie niezwykłych zabytków tylko w pierwszym półroczu muzeum odwiedziło blisko 300 tys. zwiedzających. – To jest rzeczywiście rekord, którego jeszcze nigdy nie osiągnęliśmy w przeciągu blisko 70 lat istnienia – twierdzi Piotr Oszczanowski.

Każdy, kto przegapił wystawę w muzeum, może zwiedzić ją wirtualnie na stronie Muzeum Narodowego.