Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił w czwartek immunitet sędziego Roberta W. z Wrocławia, któremu prokuratura chce postawić zarzuty dwóch kradzieży sprzętu elektronicznego. Decyzja jest nieprawomocna; można się od niej odwołać do Sądu Najwyższego.

Sędziemu nie można ogłosić zarzutu przed prawomocnym uchyleniem mu immunitetu sędziowskiego przez sędziowski sąd dyscyplinarny.

Robert W. nie stawił się na czwartkowym posiedzeniu SA. Prokurator wniósł o zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności, podkreślając, że materiał dowodowy uprawdopodobnia popełnienie kradzieży. Do wniosku prokuratury przychylił się sędziowski rzecznik dyscyplinarny Marek Hibner.

Obrona W. przekazała sądowi oświadczenie W., w którym zrzekł się on immunitetu. Jednocześnie jego adwokat wniósł, by SA nie uwzględnił wniosku prokuratury. – Oświadczenie sędziego to wyraz jego woli, by nie utrudniać postępowania – powiedział sądowi mec. Eligiusz Lewandowski.

W maju br. wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej skierował wniosek o zezwolenie na pociągnięcie W. (sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu) do odpowiedzialności karnej. Według prokuratury 4 lutego br. w markecie w Wałbrzychu sędzia W. – wspólnie z żoną Ewą – dokonał kradzieży dwóch głośników, dwóch pendrive’ów oraz kabla o łącznej wartości 2,1 tys. zł. Prokuratura podała, że 6 lutego br. w markecie tej samej sieci we Wrocławiu sędzia W. dokonał kradzieży dwóch głośników, 13 pendrive’ów, dwóch kart Micro SD i słuchawek o łącznej wartości 2,4 tys. zł.

Kodeks karny przewiduje karę od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności dla tego, „kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą”.

Niezależnie od działań prokuratury, w kwietniu br. rzecznik Hibner postawił sędziemu W. zarzuty dyscyplinarne ws. tych kradzieży. Postępowanie dyscyplinarne może się zakończyć wnioskiem rzecznika do sądu dyscyplinarnego o ukaranie sędziego.