Samorząd Polkowic wyemituje obligacje komunalne i zaciągnie kredyt w banku. W ten sposób miasto uzyska 27 mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę mieszkań. Polkowice to jedna z nielicznych gmin w kraju, która do tej pory nie miała żadnych długów.

W najbliższych latach lokalny samorząd zamierza oddać do użytku 250 komunalnych i socjalnych mieszkań. Prace już ruszyły. Polkowice to najbogatsze miasto powiatowe w kraju, ale aby zrealizować plany samorząd potrzebuje dodatkowych pieniędzy.

Kolejka osób oczekujących w Polkowicach na przydział mieszkania od gminy liczy ok. tysiąca osób. Najstarsze wnioski pochodzą z 1995 roku.

Lokalny samorząd podjął decyzję o emisji obligacji i zaciągnięciu kredytu podczas wczorajszej, popołudniowej sesji. Jako jedyny wstrzymał się od głosu radny PiS Wojciech Marciniak, który jest przeciwny zadłużaniu gminy. Zdaniem radnego, w budżecie Polkowic, który wynosi 240 mln zł, jest wystarczająco dużo pieniędzy, aby budować mieszkania.

Spłata kredytu i wykup obligacji komunalnych ma nastąpić w ciągu kilku najbliższych lat. Według burmistrza Wiesława Wabika koszty obsługi długu wyniosą około miliona złotych.