Przychodnia, mieszkania i dom opieki – budynek z 1908 roku może ponownie stać się wizytówką wrocławskiego Brochowa. Miasto na remont zabytkowego ratusza przeznaczy 5 mln zł.

W czasie gdy Brochów był odrębnym miastem, ratusz stanowił jego ozdobę. – Brochów miał prawa miejskie do 1951 roku od czasów przedwojennych, później była tutaj przychodnia, a przez 20 lat budynek niszczał – opowiada Marek Sadowski, przewodniczący Rady Osiedla Brochów.

Budynek od czterech lat jest własnością miasta Wrocław. W końcu udało się zebrać pieniądze na rewitalizację ratusza. – W pierwszej kolejności wyremontujemy, wyposażymy, uruchomimy dzienny dom wsparcia dla osób starszych, z którego będą mogły korzystać osoby z Brochowa, ale i z całego miasta – informuje Jacek Sutryk z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

W drugiej części są mieszkania komunalne, które w tej chwili jeszcze częściowo są zamieszkiwane. Miasto docelowo ma w planie, aby wyprowadzić mieszkańców i dać mieszkania zastępcze – twierdzi Jakub Szymczak z Rady Osiedla Brochów.

Nie każdemu się to podoba. Pani Małgorzata Palica mieszka w budynku ratusza od prawie 20 lat. – Dostaliśmy mieszkania do adaptacji. Włożyliśmy bardzo dużo pieniędzy remont. Łącznie ze ścianami, gazem, prądem, wodą – wszystko poszło z naszych pieniążków – mówi mieszkanka dawnego ratusza.

W tej chwili trwają poszukiwania wykonawcy. Według wstępnych planów, remont powinien się zakończyć za niespełna 2 lata. Pieniądze pochodzą z budżetu Regionalnego Programu Operacyjnego.