Zastanawiacie się czasami nad pięknem przyrody? Jak to jest, że wszystkie małe cząstki współpracują ze sobą, tworząc większą całość? Pewnie niejeden z was myślał nad tym, jak to się wszystko zaczęło i kiedy się skończy. W najbliższym czasie będziecie mieli możliwość znalezienia odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących Was pytań. Już od 10 do 15 września w Centrum Kongresowym Politechniki Wrocławskiej organizowany będzie się 44. Zjazd Fizyków Polskich.

W ramach programu przygotowano wiele atrakcji, m.in. otwartą sesję popularno-naukową. Organizatorzy zapraszają w środę 13 września, w godz. 14:00-16:30, do Centrum Kongresowego PWr, w okolicy Ronda Reagana (bud. D-20). W trakcie sesji będziecie mogli dowiedzieć się od laureata Nagrody Newtona oraz Nagrody Wolfa, pioniera badań nad wykorzystaniem zjawisk kwantowych w obliczeniach i kryptografii, prof. Antona Zeilingera, jak znaleźć piękno przyrody w fizyce kwantowej. Odwiedzaliście Centrum Naukowe Kopernik w Warszawie? Nie! To nic straconego, współtwórca i Przewodniczący Rady Centrum Nauki Kopernik opowie Wam o swoim spojrzeniu na naukę w XXI wieku. Jakby tego wszystkiego było mało, pomiędzy wykładami odbędzie się pokaz eksperymentów przygotowany przez twórcę i dyrektora Akademii Młodego Odkrywcy, dr Annę Hajdusianek.

Wasze dzieci są ciekaw świata i chętnie się uczą? A może sami tacy jesteście? Zapraszamy Was na pokaz wybranych zjawisk fizycznych przygotowany przez dr Annę Hajdusianek. Pokaz odbędzie się w sali głównej Centrum Kongresowego Politechniki Wrocławskiej o godz. 17:00. Wstęp wolny!

Oprócz tego w programie 44. Zjazdu Fizyków Polskich przewidziana jest konferencja dydaktyczna poświęcona nauczaniu fizyki w szybko zmieniającym się świecie, m.in. z wykładem prof. Jana Miodka, sesje plenarne i specjalistyczne prezentujące osiągnięcia polskiej i światowej fizyki oraz zwiedzanie Wrocławia. Wykłady poprowadzą światowej sławy fizycy! Odwiedzą nas m.in. laureaci Nagrody Nobla - Theodor W. Hänsch, Shuji Nakamura oraz Gerard `t Hooft, twórca kryptografii kwantowej Charles H. Bennett, polscy naukowcy biorący udział w odkryciu fal grawitacyjnych, wybitny astronom Andrzej Udalski, a także inni fizycy z polskich i zagranicznych uczelni.

Tegoroczna konferencja dydaktyczna odbywa się pod hasłem „Współczesne konteksty nauczania fizyki”. W trakcie jej trwania dydaktycy poruszą m.in. tematykę nauczania w erze urządzeń mobilnych, tradycji i nowoczesnych mediów czy nauczaniu fizyki w działaniu. Będą się także toczyć rozmowy na temat podstawy programowej fizyki oraz problemów z językiem naukowym. Oprócz wykładów przygotowano także warsztaty, czyli naukę w praktyce, tym razem to dydaktycy będą mieli okazję poćwiczyć swoje umiejętności podczas ćwiczeń pt. „Nauczanie przez działanie”. Konferencja potrwa przez cały dzień 10 września.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej na temat 44. Zjazdu Fizyków Polskich – zapraszamy do odwiedzania strony 44zfp.pwr.edu.pl lub profilu na Facebooku.