Na Dolnym Śląsku powstanie ponad 400 nowych miejsc w żłobkach oraz klubach malucha. Koszt to prawie 15 mln zł. Do konkursu mogły się zgłosić zarówno osoby prywatne, jak i placówki publiczne. Pieniądze w większości pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Do dziecięcego klubu „Krasnale Wrocławskie” codziennie uczęszcza 15 dzieci. Jego otwarcie, wyposażenie oraz zatrudnienie opiekunek było możliwie dzięki finansowemu wsparciu ze strony Urzędu Pracy w wysokości blisko 700 tys. zł. – Pomysł stąd, że we Wrocławiu brakuje takich miejsc i chcieliśmy stworzyć miejsce przyjazne mamom. Piętro wyżej otwieramy miejsce co-workingowe, w którym mamy będą mogły zostawać i pracować przy laptopie – mówi Tomasz Garbiel.

Takie rozwiązania są świetne, szczególnie że klub ma dofinansowanie unijne, co pozwala nam na przyprowadzanie tutaj synka bezpłatnie, więc jest to dla nas sytuacja doskonała. Ja mogę spokojnie wracać do pracy, nie jest to dla nas dużym obciążeniem finansowym – cieszy się Agata Wacińska, mama Tomka.

Dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego na Dolnym Śląsku powstanie ponad 400 miejsc w żłobkach i klubach malucha. Część będzie darmowa, część za symboliczną opłatę. – Finansujemy nie tylko nowe miejsca żłobkowe, ale także finansujemy koszty opieki niani. Oznacza to tyle, że rodzice, którzy chcieliby powrócić do pracy, a nie mogą, mają szanse na dofinansowanie do tej opieki żłobkowej – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Dolnośląski Urząd Pracy ogłosił już kolejny konkurs na utworzenie nowych miejsc dla maluchów. Do rozdysponowania jest ponad 27 mln zł. Wnioski można składać do 18 września.