Na razie jest ich sześć, docelowo ma być sto. Świeradów-Zdrój buduje pierwszą w Polsce bazę rowerów elektrycznych dla mieszkańców. Rowery będą dostępne za darmo, gmina liczy więc, że przynajmniej część mieszkańców zrezygnuje z samochodów.

Świeradów-Zdrój to już teraz izerski rowerowy raj. Wszystko za sprawą jednokierunkowych tras rowerowych – Singiel Traków. Po polskiej i czeskiej stronie Gór Izerskich rowerzyści mają do dyspozycji 80 kilometrów tras. Teraz burmistrz Świeradowa chce przekonać do jazdy rowerem także mieszkańców.

W Świeradowie różnica wzniesień pomiędzy najniżej a najwyżej położoną ulicą przekracza dwieście metrów, dlatego magistrat zdecydował się na zakup rowów z napędem elektrycznym. Rower elektryczny wyposażony jest w akumulator zapewniający ciągłą jazdę nawet do dziesięciu godzin i specjalną przekładnię z silnikiem elektrycznym, który wspomaga rowerzystę.

Już za kilka dni na elektryczne rowery przesiądą się policjanci ze świeradowskiego komisariatu. W ciągu dwóch lat magistrat w Świeradowie zamierza kupić ponad sto rowerów elektrycznych swoim mieszkańcom.