Cis pospolity z Książańskiego Parku Krajobrazowego uchodzi za najstarsze drzewo tego gatunku w Sudetach. Wiek sędziwego cisu rosnącego u podnóża zamku Książ szacował na 800 lat przyrodnik Alexander von Humboldt. Dokładne określenie jego wieku jest jednak raczej niemożliwe.

Do miejsca, gdzie rośnie cis, najłatwiej dojść od ul. Moniuszki w Świebodzicach. Można też czerwonym szlakiem zejść z zamku Książ. Wiadomo, że cis jest stary, ale możemy się tylko domyślać, ile dokładnie ma lat. Naukowcy szacują, że od 600 do 400, ale kiedyś dawano mu 800.

Wiek drzewa właśnie na 800 lat szacował na początku XIX w. niemiecki przyrodnik Alexander von Humboldt. Zainteresowanie jednego z twórców nowoczesnej geografii książańskim cisem świadczy o tym, że już 200 lat temu cis uchodził za drzewo wyjątkowe. Dokładne określenie jego wieku jest raczej niemożliwe.

Książański cis od dawna jest drzewem chronionym. Na fotografii z lat 30. XX w. widzimy, że otacza go płot. W ostatnich dziesięcioleciach zmieniło się jego otoczenie. Przed wojną sąsiadował z gospodą, tzw. Starą Szwajcarką. Dzisiaj została po niej tylko kamienna piwniczka.