Fala upałów utrzyma się do piątku. Upalnej pogodzie zazwyczaj towarzyszą burze. Synoptycy prognozują, że w ciągu najbliższych dni najpierw pojawią się one na zachodzie kraju, potem także w centrum i na wschodzie. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, aby bezpiecznie przetrwać burzę.

Front burzowy przechodzi przez Polskę na wschód. Ostrzeżenia przed burzami wydano dla województw: kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego. W 10 województwach wydano też ostrzeżenia przed upałami. Wyjątkiem są zachodnia część kraju, Wielkopolska i Pomorze.

W wyniku nawałnic, które w nocy ze środy na czwartek i nad ranem przeszły nad Polską, jedna osoba nie żyje. Śmiertelną ofiarą jest pasażer łódki, która się wywróciła na rzece Narwi – poinformowała Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Najwięcej odbiorców bez prądu jest w województwie łódzkim – 136 tys. W województwie wielkopolskim prąd nie dociera do 16 tys. odbiorców, a w Śląskim do 12 tys. Wyłączenia były też w województwach dolnośląskim, opolskim i lubuskim.


RCB ostrzega: nadchodzi fala upałów

Jak się zachować gdy burza zaskoczy nas w terenie

Jeżeli burza zastanie nas poza domem należy:

  • jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie,
  • unikać przebywania pod drzewami,
  • unikać przebywania na otwartej przestrzeni.

    Jeżeli już znaleźliśmy się na otwartej przestrzeni, należy znaleźć, o ile to możliwe, obniżenie terenu (starajmy się nie być najwyższym punktem) i kucnąć (nie siadać i nie kłaść się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć może dojść do przepływu prądu między stopami i porażenia.

    Jeżeli pływamy lub znajdujemy się na łodzi, należy wyjść na brzeg i oddalić się od wody, gdyż jest ona doskonałym przewodnikiem elektrycznym. Trzeba unikać dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.

    Samochód jest dobrym schronieniem przed burzą (o ile nie stoi pod drzewami). Jest tzw. klatką Faradaya (metalowy ekran, mający chronić przed polem elektrycznym) i jeśli nie będziemy dotykali metalowych elementów karoserii, to piorun nas nie porazi.