„Korzystanie z popkultury to po prostu reakcja na znaki czasu. Ewangelizując, odwołujemy się do tego, na co reaguje też młodzież” – mówi s. Janina Anna Kaczmarzyk, jedna z autorek piosenki pielgrzymkowej ułożonej do melodii przeboju „Despacito” Luisa Fonsiego. Utwór, który powstał we wrocławskiej grupie pielgrzymkowej stworzonej po Światowych Dniach Młodzieży, w ciągu dwóch dni niespodziewanie zyskał ogromną popularność w mediach.

– To także rodzaj inkulturacji, która dotyczy nie tylko dalekich krajów misyjnych, ale i nas: także tu musimy szukać sposobów dotarcia do tych, którzy są daleko od Pana Boga – mówi ks. Zbigniew Kowal, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej, który także bierze udział w pielgrzymce.

Komentując zarzuty dotyczące kontrowersyjnej wersji oryginalnego tekstu piosenki, mówi, że utwór Luisa Fonsiego można odczytywać jako wyraz tęsknoty za miłością, tyle że niewłaściwie pojmowaną, a autorki pielgrzymkowego hitu wybrały „Despacito” ze względu na popularną melodię.

Podobnie jak autorki piosenki – s. Janina Anna Kaczmarzyk i Magda Ojak – uważa, że niespodziewana popularność pielgrzymkowego covera to okazja do ewangelizacji i przełamywania stereotypów dotyczących wiary i Kościoła, jakie panują wśród młodych.

„To obraz pielgrzymki radosnej i dynamicznej”

– Każdego roku przygotowuje się piosenkę maryjną na modną, wpadającą w ucho melodię, żeby przyjemniej się szło. Tak samo w tym roku chciałyśmy ułatwić nam wszystkim pielgrzymowanie – wyjaśnia s. Janina. Jak mówią obie autorki pielgrzymkowego hitu, po utwór „Despacito” sięgnęły ze względu na jego popularność i rytm, który pasował do pielgrzymkowej wędrówki. Medialna dyskusja i popularność pielgrzymkowego covera przekroczyła ich najśmielsze oczekiwania.

– Myślę, że to nasze nagranie włączają z ciekawości także osoby, które nie mają styczności z Kościołem czy Panem Bogiem, a znają oryginalny utwór. Na pewno to nagranie pokaże im nowy obraz pielgrzymki: radosnej i dynamicznej. Poza tym pamiętajmy, że to nie pieśń liturgiczna, a jedynie piosenka pielgrzymkowa, śpiewana w drodze – mówią autorki piosenki, którą wykonują wspólnie z raperem ks. Jakubem Bartczakiem, uczestnikiem pielgrzymki.

„Raban papieża Franciszka”

Grupa pielgrzymkowa nr 21, która niespodziewanie zyskała popularność dzięki pielgrzymkowej piosence, powstała po ubiegłorocznych Światowych Dniach Młodzieży i zrzesza młodych zaangażowanych w przygotowanie i świętowanie Dni w Diecezjach i spotkania z papieżem Franciszkiem. Składa się z 47 osób, spośród których 17 uczestniczy w pielgrzymce po raz pierwszy.

– Młodzież niesie ze sobą entuzjazm i to jest ciąg dalszy tego rabanu, o którym mówi papież Franciszek – mówi ks. Kowal.

Grupa nr 21 stanowi część 37. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej, która 2 sierpnia wyruszyła z Wrocławia. Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 10 sierpnia.