Drugiego takiego muzeum nie ma ani w Polsce, ani w Europie. Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego to barokowy gmach, w którym znajduje się między innymi Aula Leopoldyńska, Schody Cesarskie i Oratorium Marianum. To najcenniejsze zabytki barokowe w Europie.

Kolejki do kas mówią same za siebie. Muzeum jest stałym punktem programu dla zwiedzających Wrocław. Początkowo muzeum to była tylko jedna sala – dawna sala do szermierki, w której dziś zorganizowano jubileuszową wystawę bardzo rzadkiej kolekcji. Na wystawie umieszczono eksponaty, które można oglądać tylko teraz, podczas wakacji.

Aula Leopoldyńska jest największą i najbardziej reprezentacyjną salą Gmachu Głównego. To przykład dzieła, które współtworzą malarstwo, rzeźba, architektura i snycerstwo. Od wielu lat Aula jest konserwowana i stopniowo przywracany jest jej blask. Teraz prace konserwatorskie trwają na balkonie, odświeżane są malowidła na sklepieniu, gdzie przedstawiono apoteozę Bożej Mądrości.

Z okazji jubileuszu Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza w niedzielę od godziny 10:00 do 17:00 na bezpłatne zwiedzanie całego gmachu. Będzie można nawet wejść na wieżę Matematyczną i z wysokości 41 metrów oglądać panoramę miasta.