W Wołowie trwa sesja rady powiatu. Jeszcze dziś ma zapaść decyzja czy liceum w Brzegu Dolnym będzie działać, czy też zostanie zlikwidowane. Mieszkańcy Brzegu Dolnego walczą o szkołę, bo to najlepsza placówka w powiecie. Skąd pomysł likwidacji?

Nowoczesny budynek, hala sportowa, świetnie wyposażone pracownie. Powiatowy Zespół Szkół w Brzegu Dolnym to gimnazjum i liceum. Już wkrótce uczniowie będą musieli się stąd wyprowadzić. – Nie robiliśmy naboru na wyraźne polecenie starosty. W zeszłym roku walczyłem o nabór – informuje Piotr Szelkowski, dyrektor Powiatowego Zespołu Szkół w Brzegu Dolnym.

Tę szkołę budowali mieszkańcy, dlatego uważają, że powinni decydować o jej przyszłości. – Jest to dla nas szczególnie ważne, że mamy bardzo duże osiągnięcia, współpracujemy z uniwersytetem. Mieliśmy mnóstwo rozpoczętych projektów i planów – mówi Aleksandra Kucharska, nauczycielka języka polskiego.

Liceum Ogólnokształcące w Brzegu Dolnym to najlepsze liceum w powiecie, zajmuje 17. miejsce w województwie. Daleko w tyle pozostaje liceum w Wołowie.

Likwidowanie lepszej placówki to absurd – mówią mieszkańcy Brzegu Dolnego i protestują od prawie 2 lat.

Starosta powiatu wołowskiego twierdzi, że budynek jest za duży w stosunku do liczby uczniów. Dlatego ma tu powstać ośrodek wychowawczy dla młodzieży. – Główna motywacja to po prostu brak dzieci. W Brzegu Dolnym są dwa licea, dwa zespoły szkół i oferujemy uczniom naukę w tej drugiej szkole na 1 maja – mówi Maciej Nejman, starosta wołowski.

Dla nas argument zamiany dobrej szkoły jest niezrozumiały. Czemu ma zostać zlikwidowana? – zastanawia się Andrzej Lech, przewodniczący Rady Miejskiej w Brzegu Dolnym.

W ubiegłym roku mieszkańcy zabrali prawie 4,5 tys. podpisów w sprawie odłączenia Brzegu Dolnego od powiatu wołowskiego. Wszystko na nic.

Projekt uchwały – likwidacja Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu Dolnym – zakłada, że szkoła ma przestać istnieć 31 sierpnia 2018 roku.