Coraz więcej pacjentów decyduje się na operację zaćmy w Czechach. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca im za leczenie zgodnie z polskim cennikiem. Choć kolejki w regionie skróciły się, to na planowy zabieg i tak trzeba czekać miesiącami.

Pan Janusz Bagiński choruje od kilku lat, ostatnio zaćma poważnie zaczęła utrudniać mu życie, dlatego zadecydował się na zabieg w Czechach. – Miałem termin półtoraroczny, a coraz gorzej widziałem na oko. Dowiedziałem się, że obsługa jest uprzejma i profesjonalnie się wszystko odbywa i zdecydowałem się na zabieg w szpitalu w Libercu – wyjaśnia pacjent z Jeleniej Góry.

W Jeleniej Górze powstało stowarzyszenie, które pomaga chorym na zaćmę zorganizować wyjazd do czeskiej kliniki. Załatwiają procedurę administracyjną i zwrot kosztów leczenia z Funduszu. – Dużo pacjentów, którzy u nas zostali zoperowani, poleca nas – twierdzi Dagmar Rubešová z Kliniki Okulistycznej w Libercu.

W Czechach jak grzyby po deszczu powstają nowe kliniki okulistyczne. Tylko w Libercu działają już trzy i oferują one nawet obsługę w języku polskim. – Mamy bardzo dobry sprzęt i świetnie wyposażoną klinikę. Nie brakuje nam też lekarzy okulistów i nie ma kolejek do zabiegów. Leczmy naszych pacjentów: Polaków i Niemców – zachwala dyrektor Kliniki Okulistycznej w Libercu Ludek Pollak.

Ogromne kolejki na operację zaćmy to mit – przekonuje rzeczniczka Narodowego Funduszu Zdrowia we Wrocławiu. – W przypadku pilnego skierowania operacje usunięcia zaćmy wykonuje się w przeciągu 3-4 miesięcy, w przypadkach stabilniejszych w przeciągu 5 miesięcy – twierdzi Joanna Mierzwińska.

To lekarz decyduje czy zabieg jest pilny, trzeba pójść na wizytę kwalifikacyjną. – Błędem jest to, że pacjenci dzwonią do poradni, tam pani mówi, że kolejka i pacjenci podejmują decyzję o wyjeździe – dodaje Mierzwińska.

W ubiegłym roku w szpitalach na Dolnym Śląsku zoperowano zaćmę u prawie 29 tys. pacjentów. Na zabiegi do Czech wyjechało ponad 1700 osób. O pół tysiąca więcej niż rok wcześniej.

Operacja usunięcia zaćmy kosztuje około 2500 zł, NFZ refunduje 2100 zł.