Prezydent RP Andrzej Duda zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. Zapowiedział to w porannym oświadczeniu. Poinformował również, że przygotuje własne projekty ustaw w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej. Zebraliśmy dolnośląskie komentarze po tej decyzji.

– Powiedziałem, że sędziowie do KRS nie mogą być wybierani zwykłą większością głosów. Niestety w obecnym stanie byliby, a ja się jako prezydent jednoznacznie na to nie zgadzam. Polska bardzo potrzebuje reformy wymiaru sprawiedliwości i jestem absolutnym zwolennikiem tej reformy, ale reformy mądrej, która zapewni dobre działanie wymiaru sprawiedliwości, która zwiększy w Polsce poczucie wymiaru sprawiedliwości – mówił prezydent Duda.

Ryszard Petru  (fot. PAP) Ryszard Petru (fot. PAP) Głos z N

– To ważny dzień, a weto prezydenta to zasługa Polaków, którzy w ostatnich dniach protestowali w wielu miejscowościach w całym kraju – mówił we Wrocławiu Ryszard Petru, szef Nowoczesnej. Zaapelował też do prezydenta o zawetowanie trzeciej ustawy – o sądach powszechnych.

– Pamiętajmy, że to weto prezydenta trzeba przyjąć. Prawo i Sprawiedliwość być może będzie chciało to weto odrzucić. Jeśli będzie sojusz Kukiza z PiS-em, to jest ryzyko, że przy braku mobilizacji opozycji to weto może zostać odrzucone, czyli dla nas, dla opozycji, to olbrzymi sygnał, żebyśmy się pilnowali, żebyśmy byli gotowi w każdej chwili przerwać urlopy i pojawić się w Sejmie – stwierdził Petru.

Kornel Morawiecki (fot. TVP3 Wrocław) Kornel Morawiecki (fot. TVP3 Wrocław) Głos z WiS

– To zła decyzja prezydenta – komentował z kolei poseł Wolnych i Solidarnych Kornel Morawiecki. Ustawy należało podpisać, aby naprawić system wymiaru sprawiedliwości.

– To odkłada na pół roku co najmniej, na rok, całą reformę sądownictwa. Można mieć zastrzeżenia do tych ustaw, ale trzeba było je puścić i realizować, bo to by poprawiło stan sprawiedliwości w Polsce – skomentował Morawiecki.

Głos z PiS

Politycy PiS spotkali się na naradzie w siedzibie partii w Warszawie. – Jesteśmy zaskoczeni – komentowała po spotkaniu część polityków. Oficjalnego oświadczenia przedstawiciele partii wciąż nie wydali.