Sportowcy z całego świata, widowiskowe dyscypliny sportowe – to będzie dziesięć dni emocji spod znaku Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. O godz. 19:00 rozpoczną się wielką ceremonią otwarcia.

Ceremonia potrwa ponad dwie godziny. Na trzech scenach wystąpi łącznie ponad 400 artystów, w tym orkiestra symfoniczna, grupy taneczne i gwiazdy muzyki.

Na The World Games pojawi się w sumie 3,5 tys. zawodników, którzy będą rywalizować w 31 sportach na 26 arenach. Najliczniejszą ekipę stanowią Polacy, którzy wystawią 293 zawodników. W czołowej dziesiątce największych ekip znajdują się: Francja – 171, Włochy – 151, Niemcy – 145, Rosja – 126, USA – 122, Hiszpania – 103, Belgia – 85 i Australia – 84.


RAPORT SPECJALNY: REKORDOWE IGRZYSKA OD CZWARTKU WE WROCŁAWIU

Niszowe dyscypliny

Areny igrzysk zlokalizowane są we Wrocławiu, w Świdnicy, Jelczu-Laskowicach i Trzebnicy. Pierwszego dnia zawodów, 21 lipca, zobaczymy rywalizację w następujących dyscyplinach: korfball, kręgle, pływanie w płetwach, sportowe ratownictwo wodne, sporty gimnastyczne, sporty lotnicze, sporty wrotkarskie, ultimate frisbee, wspinaczka sportowa. Tak będą wyglądały najbliższe dni we Wrocławiu.

– Jestem bardzo podekscytowana przed ceremonią otwarcia – mówi nam Jessica Phillips, reprezentantka Australii w korfballu.

Sportowcy z całego świata zamieszkają na studenckim osiedlu „Wittigowo”. – Nikt z nas nie był wcześniej na tak dużej imprezie jak TWG i już nie możemy się doczekać tej całej atmosfery – dodaje Phillips.

Jessica gra w korfball – to mało popularna w naszym kraju dyscyplina sportu, podobnie jak ultimate frisbee, czyli latające dyski. Polska kadra w ultimate jutro rozpocznie rywalizację z pięcioma najlepszymi drużynami świata. Treningi trwają.

Witold Bańka, minister sportu i turystyki (fot. PAP) Witold Bańka, minister sportu i turystyki (fot. PAP) Duże przedsięwzięcie logistyczne

Do Wrocławia przyjechało kilkudziesięciu dziennikarzy z całego świata. Centra prasowe zlokalizowane są przy każdej z 26 aren sportowych w regionie.

– To całkiem niespodziewane, że tak wiele dużych imprez sportowych w ostatnich latach dzieje się w Polsce. Moim zdaniem to świetny pomysł, bo Wrocław to piękne miasto, a Polacy to bardzo gościnny naród – uważa Christoph Cöln z „Die Welt”.

Władze Wrocławia przekonują, że igrzyska staną się magnesem dla organizatorów innych imprez sportowych o światowej randze.

Sportowe zmagania sportowców w ciągu dziesięciu dni obejrzy ok. 200 tys. kibiców. 10 tys. wejściówek organizatorzy przekazali szkołom.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ: REPREZENTACJA POLSKI GOTOWA NA THE WORLD GAMES