Zorka – największy producent mebli na Dolnym Śląsku – nie będzie już zatruwał powietrza w Cieplicach. Starą kotłownię opalaną trocinami zdemontowano, a zakład podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej.

W fabryce 800 osób produkuje prawie milion mebli rocznie dla koncernu Ikea. Produktem ubocznym są trociny. Do tej pory były spalane w kotłowni. Teraz stary piec trafi do punktu skupu złomu. Z komina nie będzie się już wydobywał dym, bo zakład, choć z problemami, w końcu udało się podłączyć do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Zorka miesięcznie zużywa tyle ciepła, ile wystarczyłoby do ogrzania 50 domów jednorodzinnych. Trociny będą teraz przetwarzane na ekologiczny opał – pelet.

W lutym smog nad Kotliną Jeleniogórską utrzymywał się ponad 2 tygodnie. W Cieplicach największym trucicielem są stare domowe piece opalane węglem. Samorządowcy obiecują, że teraz to się zmieni.

Cieplice stawiają na rozwój bazy uzdrowiskowej i turystycznej. Niestety z powodu zanieczyszczenia powietrza, dzielnica Jeleniej Góry może stracić status uzdrowiska.

Polska Grupa Uzdrowisk chce zainwestować w rozwój infrastruktury w ciągu 2 lat ponad 26 ml zł. Doprowadzenie do Cieplic magistrali ciepłowniczej pozwoli na podłączanie do sieci także indywidualnych odbiorców. Jeśli ktoś zdecyduje się na likwidację pieca węglowego, dostanie dotację.