Po kilku latach zakończono remont ul. Strzegomskiej w Wałbrzychu. To kluczowa dla miasta inwestycja, dzięki której przez jego centrum ma przejeżdżać mniej ciężarówek.

Ponad trzykilometrowy odcinek ul. Strzegomskiej jest jednocześnie drogą wojewódzką nr 379, dlatego na jej remont 14 mln zł przekazał urząd marszałkowski. – To polega na tym, że ktoś jest chętny, żeby zadanie wojewódzkie przejąć, a my je sfinansujemy – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Droga wyprowadza ruch tranzytowy z centrum Wałbrzycha w kierunku Kłodzka. – Dla miejscowości uzdrowiskowych i turystycznych – takich jak Jedlina, Głuszyca, Walim to ułatwiony dojazd do Wrocławia, do Świdnicy – uważa Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.

– Następnym elementem, który będzie realizowany, a ogłoszony jest już przetarg, jest połączenie od tego ronda do Świdnicy. Cała droga przez Modliszów będzie przebudowywana – zapowiada Leszek Loch z Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

Zakończona przebudowa kosztowała prawie 17 mln zł – o trzy miliony więcej niż wcześniej planowano. – Ta budowa miała niełatwe losy – mówię w sensie wykonawstwa – opowiada Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Panowały długie przestoje. Jak twierdzi inwestor, wykonawca wysuwał ciągle nowe żądania. Sprawę skierowano do sądu. Z wykonawcą rozwiązano umowę i budowę kończył ktoś inny. Z zarzutami nie zgadza się pierwszy wykonawca, twierdząc, że inwestor żądał zbyt wiele.

– Zgodnie z warunkami przetargu mieliśmy wykonać odwodnienie pasa drogowego, natomiast Zarząd Dróg i Komunikacji zażyczył sobie dodatkowych odwodnień budynków – tłumaczy Jacek Ziajka z firmy GM Roads Polska.

Inne remonty w Wałbrzychu są realizowane planowo, m.in. odcinek głównej arterii – ul. Wrocławskiej, gdzie oprócz przebudowy jezdni trwa także wyburzanie kamienic. – Wszyscy mieszkańcy Wrocławskiej otrzymali albo mieszkania zamienne, albo ekwiwalent za ich własnościowe mieszkania – dodaje Szełemej.

Remont tej drogi ma się zakończyć w połowie października.