Zaczęło się w Kłodzku, ale woda szybko rozlewała się na kolejne dolnośląskie miasta i wsie. Straty w południowej i południowo-zachodniej Polsce liczone były w miliardach dolarów. Potężną siłę żywiołu, jakim była Powódź Tysiąclecia pokazuje wrocławskie Hydropolis.

W nocy z 7 na 8 lipca woda zalewa Kłodzko. Powódź pustoszy kolejne miejscowości – jedną za drugą... Dwa dni później w Łanach pod Wrocławiem już trwa walka mieszkańców o wały nad Odrą – saperzy mają je wysadzić, by zmniejszyć siłę fali powodziowej zbliżającej się do Wrocławia. Ludzie mówią kategoryczne „nie”. Sytuacja zaognia się tak, że interweniuje wojsko. Ostatecznie wojewoda rezygnuje z wysadzenia wałów.

Stolica regionu pod wodą

11 lipca fala powodziowa na Odrze zbliża się do Wrocławia. Ma ogromną siłę – to 3,5 tys. metrów sześciennych na sekundę. Woda zalewa centrum miasta, okolice Dworca Głównego PKP, Śródmieście i osiedle Kozanów. – Nie byliśmy na to w ogóle przygotowani – mówią dziś byli powodzianie.

– Zaskoczenie, niemoc. Nie było wiadomo, co robić – wspomina Anna Kowalczyk. – Bardzo to było przykre, słuchaliśmy komunikatów w radio. Syn pobiegł nosić worki z piaskiem – dodaje Leokadia Kowalewska.

12 lipca. Powódź zalewa kamienice, niszczy drogi. – Drzewa łamały się jak zapałki, a mosty pękały jak klocki – wspominają mieszkańcy. Przez kolejne dni nie będą mieli w domach wody pitnej ani prądu.

Wspomnienia w Hyropolis

Potężną siłę żywiołu, jakim była Powódź Tysiąclecia, pokazuje wystawa w Hydropolis. – Składa się z archiwalnych nagrań, zdjęć – mówi Aleksander Łoś z Hydropolis.

Woda długo opadała, odsłaniając ogrom zniszczeń. Powódź spustoszyła prawie połowę Wrocławia. – Domy i mosty udało się odbudować, ale uczucia strachu zatrzeć się nie da – mówią mieszkańcy. On zostanie z nami na zawsze...

Specjalne „Fakty retro”

TVP3 Wrocław włącza się w obchody okrągłej rocznicy powodzi. Od 7 lipca dzień po dniu, godzina po godzinie prezentujemy przerażający rozwój wydarzeń sprzed 20 lat. Nagrania wprost z telewizyjnego archiwum prezentujemy na antenie w specjalnych wydaniach wspomnieniowego programu „Fakty retro”:


OGLĄDAJ „FAKTY RETRO” NA RETRO.WROCLAW.TVP.PL