Mija 20 lat od Powodzi Tysiąclecia. Od 7 lipca polecamy specjalne wydania programu „Fakty retro”, w których wracamy do tragicznych wydarzeń z 1997 r. Emisja od poniedziałku do piątku o 18:50 i 21:50.

W wydaniach specjalnych, emitowanych wtedy przez całą dobę na antenie TVP3 Wrocław (ówczesnej Piątki), pokazywane były poruszające relacje z całego regionu. Wielu Dolnoślązaków walczyło wówczas o życie, chroniąc także swój dobytek przed wielką wodą. W efekcie wylania m.in. dorzeczy Odry, Ślęzy, Widawy i Oławy w całym kraju zginęło 56 osób.

Starania reporterów i korespondentów „Faktów” nie poszły na marne – lokalna antena była wtedy dla wielu mieszkańców pierwszym źródłem informacji. W studiu i newsroomie programu gościli prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski, przedstawiciele sztabu przeciwpowodziowego, a także zwykli mieszkańcy, apelujący o pomoc i oferujący ją za pośrednictwem telewizji.

Adam Rosiński, relacja na żywo z okolic Oławy (fot. arch. TVP3 Wrocław) Adam Rosiński, relacja na żywo z okolic Oławy (fot. arch. TVP3 Wrocław) Nie brakowało łączeń na żywo z centrum wydarzeń. Reporterzy dzięki nowemu wozowi łączowemu pokazywali zbliżającą się falę kulminacyjną, rozmawiali z ludźmi biorącymi udział w ratowaniu przed zalaniem wrocławskiego Ostrowa Tumskiego czy z przedstawicielami władz samorządowych.

W archiwum Telewizji Wrocław zachowały się dziesiątki godzin zapisów, z których najważniejsze fragmenty pokazujemy w specjalnych wydaniach naszego wspomnieniowego programu oraz na portalu retro.wroclaw.tvp.pl.

(fot. arch. TVP3 Wrocław) (fot. arch. TVP3 Wrocław) „Fakty retro” to program emitowany w TVP3 Wrocław od poniedziałku do piątku o godz. 18:50. Powtórka tego samego dnia o 21:50. Od piątku 7 lipca odcinki wyglądają nieco inaczej – są w całości poświęcone powodzi i chronologicznie prezentują rozwój trudnej sytuacji powodziowej. Dzięki tym nagraniom Telewidzowie mogą przenieść się do 1997 r. i przypomnieć sobie, jak wtedy wyglądało życie regionu.

Równolegle do telewizyjnej emisji skrótów pełne zapisy wspomnianych wydań specjalnych ukazują się w Internecie – na naszym portalu i na Facebooku Retro TVP3 Wrocław, gdzie znajdują się także materiały dodatkowe.


OGLĄDAJ „FAKTY RETRO” W INTERNECIE – RETRO.WROCLAW.TVP.PL