Na Wyspie Daliowej w ścisłym centrum Wrocławia odsłonięto rzeźbę wrocławskiego designera Oskara Zięty. Wielkogabarytowa instalacja została umieszczona w centralnym punkcie najmniejszej spośród wrocławskich wysp.

Instalacja nosi tytuł „Nawa”. Powstała w ramach Europejskiej Stolicy Kultury, którą Wrocław był w ub.r. Rzeźba składa się z 35 lustrzanych łuków, z których najwyższy ma ponad 7 metrów, a najniższy – ponad 3 metry. Łuki zostały ułożone obok siebie, tworząc przejście, jak podają twórcy: nawę łączącą rzekę i miasto, technologię i naturę.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podczas uroczystości odsłonięcia instalacji podkreślił, że rzeźba Zięty to jeden z elementów rewitalizacji Wyspy Daliowej. – To przestrzeń związana z Odrą. Mam nadzieję, że to wspaniałe dzieło sztuki stanie się jednym z symboli Wrocławia – powiedział.

Autor instalacji podkreślił, że „Nawa” nawiązuje swoją formą do kształtu Wyspy Daliowej. – Czerpie też bardzo dużo, odbijając budynki Ossolineum i Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wyspy Piasek, Słodową, Tamkę. Nawiązuje też do projektu Hali Targowej – mówił Zięta.

Rzeźba została wykonana w innowacyjnej technologii stabilizacji metalu za pomocą sprężonego powietrza, za którą Zięta otrzymał prestiżową nagrodę RedDot.

Instalacja kosztowała 1 mln zł.


ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ